Kar Sağlayabileceğiniz Bir İnternet Dergisi Nasıl Yapılır- Bölüm 2

Kar Sağlayabileceğiniz Bir İnternet Dergisi Nasıl Yapılır- Bölüm 2

Sadece bir gelir akışı ile başlayabilirsiniz, fakat internet derginiz kalabalıkları çekmeye başlayınca daha fazla yapmayı planlayınız.

Bir İş Planı Yazınız

Bir iş planı yazmak çok önemlidir. Bu düşünmenizi netleştirir, bir amaç için hedefler oluşturmanızı sağlar ve  en önemlisi de para kazanmaya başlamak için ne kadar harcayacağınıza dair bir öngörü sağlar

Bir İçerik Planı Oluşturun

Kar Sağlayabileceğiniz Bir İnternet Dergisi Nasıl Yapılır- Bölüm 2

İnternet derginize başladığınız zaman, kendinizi çok meşgul bir halde bulacaksınız. Dolayısıyla da, ilk üç ay için içerik planı oluşturmak önemlidir.

Bu da sitenizde hangi çeşit içerikler; normal haberler, özellikler, röportajlar, örnek olaylar vb. bulundurmanıza karar vermeyi içermektedir.

Bir liste yatığınızda, her çeşit içerikten ne kadar zamanda bir hazırlayacağınıza karar veriniz. Haberler günde bir olabilir, özellikler haftada bir veya röportajlar ise aylık şekilde olabilirler.

Daha sonra, ilk üç ayda her bir içerik çeşidi için muhtemel makale başlıklarını listeleyiniz.

Tabiî ki haberler gibi konularda başlıkları belirlemek çok da mümkün olmayacaktır, bu içeriği oluşturmak için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun.

İçerik planı doğal olarak içeriği kimin hazırladığına göre veya bilginin kaynağına göre değişkenlik gösterebilir. Başlangıçta, muhtemelen sadece siz içerik yaratıcısı olarak bulunacaksınız, fakat daha sonrasında iş yükünüzü azaltmak için mutlaka ortaklıklar oluşturmalısınız.

Arka Plandaki İçerik Sayfalarını Yazın

Her internet sitesi bir miktar arka plan içerik sayfalarına sahiptir. Bunlar aynı zamanda kullanışlı sayfalar olarak da geçerler.

Bunlar Hakkımızda, İletişim, Gizlilik Şartları, Ana Sayfa, Sunulan Hizmetler vb. gibi şeyleri içerir. İhtiyacınız olan tüm sayfaların listesini hazırlayın ve bunları yazdırın. Neye ihtiyacınız olduğu hakkındaki fikirler ve bunların nasıl yazılacağı konuları için ünlü olan bazı blog veya içerik sitelerine bakabilirsiniz.

İlk Makaleleri Yazın (veya diğer içerikler- video klipler, ses, yayınlar)

Hiçbir site yüksek kalitede makaleler olmadan veya diğer içerikler olmadan işe başlayamaz.

Sitenize gelen ilk ziyaretçiler bir akım yaratmak için çok önemlidir. Eğer onlar ziyaret ettiğinde okuyacak bir şey bulamazlarsa bir daha gelmeyeceklerdir. Bence en az 10 iyi yazı olmalı, mümkünse daha fazlası da olmalıdır.

Siteyi Tasarlayın

İşe yarayacak arkaplan ve tasarımlar da vardır, işe yaramayanlar da vardır. İşe yarayıp yaramayacağını belirlemenin en kolay yolu popüler olan internet sitelerinin şekillerini benzetmektir. Şu sitelere bakabilirsiniz.

The Huffington Post –

Bunlar karmaşık siteler olabilir ama size tasarımsal fikirler vereceklerdir.

Aramayı Planlayın

Arama bölümü kullanıcılara site içerisinde yönlerini bulma imkanı verecektir.

Kar Sağlayabileceğiniz Bir İnternet Dergisi Nasıl Yapılır- Bölüm 2

Arama bölümü; açıkça anlaşılabilir, kullanımı kolay ve süreklilik içermelidir. Zayıf bir arama bölümü, çok kolayca ziyaretçi ve dolayısıyla da para kaybetmenize sebep olacaktır.

Ana arama bölümü menülerden oluşmaktadır. Bunlar sitenin her sayfasında aynı yerde gözükmelidir. Eğer birkaç ana başlığınız varsa, en iyisi sayfanın üzerine, ana başlığın altına bu konuları sıralamaktır.

Diğer arama yardımcıları ise, metin şeklindeki bağlantılar, içerik sayfalarında ilgili makale listeleri bulunması ve resimlerdir.

Bir Tasarım Oluşturun

Bir defa düzeni belirlediyseniz, tasarlama zamanı gelmiştir.

Tasarım işlemleri ise; renklerin, tonların, karakteristiğin, yazıların ve takipçilerinize en uygun resimlerin seçimlerini içermektedir. Örneğin, siteniz organik seracılıkla ilgili ise, parlak ana renklerden çok yeşil ve kahverengi daha uygun renkler olacaktır.

Resimler önemlidir, fakat bunların konuyu tamamladığından veya içerdiğinden emin olun. Göze hitap eden bölgeyi boşuna harcamayın.

Siteyi İnşa Edin

Kullanacağınız Platformu Belirleyiniz

Önemli olarak vereceğiniz kararlardan birisi de, siteyi yönetmek için hangi yazılımı veya hizmeti kullanacak olmanızdır.

Başlangıçta kullanılabilecek iyi yazılımlardan birisi WordPress’tir, burada dünya çapındaki geliştiriciler size, sitenizin kurulması ve geliştirilmesi hakkında destek sağlarlar. İlk birkaç yıl boyunca aynı kişilerle çalışma düzeni kurabilirseniz, iyi bir tasarım ve geliştirme için gelecekte de çok zorlanmazsınız. Elance ve Odesk’te de iyi serbest tasarımcılar mevcuttur.

Sitenin İşlevselliğini Belirleyin

İnternet dergisi birazcık işlevselliğe ihtiyaç duymaktadır.

En önemli sistem ise içerik yönetim sistemidir, CMS’diye geçmektedir. Bu, HTML veya geliştime becerileri olmayan insanların da sitelere makale, resim veya başka bir içerik entegre etmesini sağlayan bir uygulamadır. İyi bir CMS sistemi başarılı olmanız için mutlaka şarttır.

İnternet sitenizden ne beklediğinize göre birçok ek özellik mevcuttur:

Eğer belirli aralıklarla çıkan gazetelerden düşünüyorsanız, e-posta göndermesi için Constant Contact gibi uygulamalara ihtiyacınız olacaktır.

Eğer ürünleriniz için ödeme almak istiyorsanız PayPal gibi bir ödeme işletmesine ihtiyacınız vardır. Eğer video izletmek, ses klipleri yayınlamak istiyorsanız içerik oynatıcısına ihtiyacınız vardır- Bir topluluk oluşturmak istiyorsanız da tartışma formu yaratmaya ihtiyaç olacaktır.

Eğer bunlar çok içinizi kararttıysa, endişelenmeyin!

Sadece bu yayın çözümlerinden yeterince esnek olanı seçip bunu gelecekte ekleyebileceğiniz bir ortam yarattığınızdan emin olun.

Platforma Tasarımı Ekleyin

Platformu ve işlevselliği belirlediğinizde, sitenizi inşa etmenin zamanı gelmiştir.

Birçok platform günümüzde kendi tasarımınızı koymanıza izin vermektedir, CSS(Basamaklı Stil Sayfaları) gibi. İnternet sitenizi tamamen inşa etmenize gerek kalmadan, bir tasarımı kaldırıp diğerini koymanıza olanak sağlamaktadır. Bu da zaman içerisinde gelişim gösterecek olan internet sitesi için çok kullanışlıdır.

Arka Plan İçeriklerini Ekleyin

İşlevsellik ve tasarım oluştuğunda, arama bölümü ve arka plan içerikleri için zaman gelmiştir. İyi bir CMS ile bu çok kolay ve çabuk olmaktadır. İnternet derginizin dünyaya geldiğini görmeye başlayacaksınız!

İlk Makaleleri Ekleyin (veya diğer içerikleri)

Arka plan içerikleri hazırsa, ilginç şeyler eklemenin zamanı gelmiştir.

Ürettiğiniz makale ve diğer içerikleri ekleyin. Gramer ve heceleri kontrol ederek sitenize gelen ziyaretçilere en iyi izlenimi verin

Ödeme İşlemlerini Aktarın

Eğer ödeme alacaksanız ödeme işlemlerini mutlaka ayarlamalısınız.

PayPal veya Google Checkout gibi kolay hizmetleri kullanabilirisniz. Bu hepsi bir adara olan çözümler kurulması ve aktarılması kolay şeylerdir.

Bununla birlikte, bankanızdan ticari bir hesap almanızı da öneririm, böylece ödemeleri direkt olarak karta alabilirisiniz. Bunun sebebi ise PayPal’ın zayıf bir müşteri hizmetleri olması ve hesap dondurma konusunda da birçok örneğe sahip olunmasıdır. Bu da PayPal’ın tek ödeme aldığınız yer olduğu düşünüldüğünde çok korkunçtur.

Sitenizi Başlatın

İçerikleri oluşturur oluşturmaz siteyi başlatmak çok cazip gözükür.

Yapmayın!

Aktif olmadan önce tüm bağlantı ve bölümleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Bağlantıların bozulduğu birçok sitemi kaybettim, arama sayfaları hata sayfalarına yönlendirmekte ve uygulamalar çalışmamaktadır.

Eğer bu kontrolleri yapmazsanız aylarca farkında olmadan muhtemel müşterileri kaçıracaksınız.

Ödeme İşlemlerini Deneyin

Kredi kartınızla siteden işlem yapmaya çalışın ki müşterilerinizin de yapıp yapamayacağını anlayın. Çalışıyor mu? Kolay mı? Geliştirilebilir mi? Güvenli mi?

Çalıştığım bir sitede, müşterilerin yüzde 76’sı kredi kartı bilgileri istendiğinde satın alma işlemini durdurdular, çünkü şüpheli ve güven vermeyen bir durum mevcuttu.

Kayıt ve Yenileme İşlemlerini Deneyin

If you take payment for subscriptions, this requires special attention because of its complexity.

Eğer kayıtlar için ücret alıyorsanız, karmaşıklıktan dolayı özel bir ilgi göstermeniz gerekmektedir. Ödeme yapıldığında, üst içeriğe geçiş için e-posta gönderilmelidir. Parolanın çalıştığından ve içeriğe erişim sağladığından emin olun. Ayrıca yenileme işlemlerini de kontrol etmelisiniz. Hatırlatıcılar otomatik olarak müşteriye gönderiliyor mu? Eğer yenilenmiyorlarsa, parola otomatik olarak aktif olmaktan çıkarılıyor mu?

Siteyi hayata geçirmeden önce, muhtemel tüm ihtimalleri deneyin.

Siteyi aktif edin!

Dünya ile sitenizi buluşturmak, gerçekten tatmin edici tecrübelerden birisidir.

Tüm zor iş ve hazırlıklar sonuç olarak buna değdi.

Ve ilk para girişi olduğunda ise çok daha harika hissedeceksiniz!

Anın tadını çıkarın ve amaçlarınıza ulaştıkça gelecek iş planınızda kendiniz için belirleyeceğiniz birçok yeni amaç olacak.

İyi şanslar, ve yeni işiniz hakkında iyi dilekler diliyoruz!

İnternet Dergisine alternatif Olabilecek Seçenekler

İnternet dergileri çok fazla içerik oluşumuna ihtiyaç duyar. Normal olarak sitenizde günlük olarak yayın yapmanızı sağlar. Çok insan bunu aşırı zor ve sonuç olarak da para kazanılmadan bırakılan bir süreç olarak yaşamaktadır.

İnternet dergisine alternatif olan içeriklerde sürekli kullanılabilecek içerikler hazırlama işidir. Bu da; sanayi için malzeme sağlayanlar gibi internette oluşan bir bilgi arşivi olabilir (PhraseHQ gibi).

PhraseHQ gibi bir sitenin avantajları, yaratıcı yazarlıkla ilgilenen herkes için internet üzerinden eş anlamlılar sözlüğü oluşturmasıdır, burada bir defa bir sözcük eş anlamlılık kazandığında on yıl boyunca bunu sağlamaya devam etmesidir.

Bununla birlikte, ‘hep aynı kalan’ içerikler gibi bir konuyu internet dergisinde kullanabilirsin, veya PhraseHQ gibi tamamen bunlardan kurulu bir site yaratabilirsin.

Telefon veya tabletlerdeki dergiler nasıldır?

Buradaki konu ise basılmış bir derginin çok rahatlıkla tablet veya akıllı telefonlarla kopyalanabileceği gerçeğidir. Bu şekil ise genellikle sayfa çeviriciler olarak adlandırılmaktadır.

Son beş yılda, iPad olduğundan beri, iTunes üzerinden satışı başlanan dergi uygulamaları mevcuttur. Bununla birlikte, bunların yaratılması maliyetlidir, Apple gelirlerin %30’unu almakta ve zpr bir Pazar oluşturmaktadır. Sonuç olarak da iTunes raflarındaki dergi sayısı azalmakta ve yayıncılar da, mobil aygıtlardan girildiğinde uyum sağlayan sitelerden dergi yayınlamaya yönelmektedir.

Bunların gelecekte olacağına inanıyorum. Mobil alan genişledikçe, insanlar uygulama içerisinden değil de alanın tamamı içerisinden arama yapmaya yönelmektedir. Dolayısıyla bir internet dergisi yayınlamak istiyorsanız, bir dergi uygulaması yerine, site kurulması konusunda yoğunlaşın.

Özet

Dergilerin geleceği internettedir. Basılı dergiler düşüş yaşamakta ve yakında tamamen yok olacaktır.

Herkes bir internet dergisine başlayabilir, fakat profesyonel bir site oluşturmak ve kar sağlayan bir internet yayıncılığı yatırım istiyor.

Bununla birlikte bir site kurulup da para kazanmaya başladığında dünyadaki en iyi fırsatlardan birisidir. Her yerden çalışabilir ve patron olmadan istediğiniz saatlerde çalışabilirsiniz!